„Odpowiedzialne ogrzewanie = czyste powietrze” – pod takim hasłem w sali konferencyjnej NOK odbyła się 7 grudnia konferencja.
W temat wprowadził burmistrz Sławomir Napierała, przedstawiając cel konferencji. Mówiąc o działaniach podejmowanych na terenie miasta i gminy w zakresie zwalczania niskiej emisji zaznaczył, że tylko podczas realizacji programu Kawka zlikwidowano ponad 120 źródeł niskiej emisji. Podkreślił, że walka o czyste powietrze to również konieczność zmiany sposobu myślenia przez mieszkańców, ale też konsekwentne działania w tym zakresie w sąsiednich gminach. Wójt gminy Sadki Dariusz Gryniewicz potwierdził słowa burmistrza dodając, że w jego gminie również podejmowane są określone działania.
Podczas konferencji przedstawiono następujące zagadnienia:
„Jakość powietrza w Nakle nad Notecią na tle województwa kujawsko-pomorskiego” - Joanna Kozakiewicz z Wydziału Monitoringu Środowiska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.
„Plany i działania na rzecz czystego powietrza w województwie kujawsko-pomorskim” - naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Agnieszka Sosnowska.
„Działania Nakła nad Notecią na rzecz niskiej emisji” - Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Anna Nowak. Dyrektor podsumowała też program Kawka na terenie gminy Nakło nad Notecią. Na łączną kwotę dotacji z WFOŚiGW w Toruniu oraz NFOŚ i GW 987 850 zł, gmina wykorzystała 904 921,44 zł. Niewykorzystanie ok. 8,4% dotacji wynikało z rezygnacji części beneficjentów. Osiągnięty efekt ekologiczny w zakresie zmniejszenia emisji pyłów PM 10: planowany – 4,418, osiągnięty – 5,117; w zakresie emisji pyłów PM 2,5: planowany – 4,223, osiągnięty – 4,606.
„Możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę ogrzewania oraz termomodernizację” - doradczyni energetyczna Monika Pawłowicz.
„Interwencje strażników miejskich w walce ze smogiem” - komendant Straży Miejskiej Roman Frąckowiak.
„Ogrzewanie węglem – nowoczesne, bezpieczne, ekologiczne” - mistrz kominiarski Tomasz Opłat.
„Zieleń w walce o czyste powietrze” - nauczycielka przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. W. Witosa w Samostrzelu Małgorzata Piasecka.
„Misja: niska emisja – jak edukować mieszkańców w zakresie niskiej emisji” - dyrektor ds. edukacji ekologicznej ABRYS Małgorzata Masłowska-Bandosz.
Wśród pytań, jakie pojawiły się wśród słuchaczy, większość dotyczyła możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę ogrzewania oraz na termomodernizację.
---
Urząd Miasta i Gminy Nakło nad Notecią zaprasza na konferencję "Odpowiedzialne ogrzewanie = czyste powietrze", która odbędzie się 7 grudnia 2018 roku w godz. 12:00-15:00 w Nakielskim Ośrodku Kultury (ul. A. Mickiewicza 3).
Tematyka konferencji dotyczyć będzie:
- Możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę ogrzewania oraz termomodernizację - Monika Pawłowicz, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu?
- Interwencje strażników miejskich w walce ze smogiem - Roman Frąckowiak, Straż Miejska w Nakle nad Notecią
- Ogrzewanie węglem - nowoczesne, bezpieczne, ekologiczne - Tomasz Opłat, mistrz kominiarski, lider kujawsko-pomorskiego oddziału Krajowej Izby Kominiarzy
- Gmina Nakło nad Notecią na rzecz czystego powietrza - Anna Nowak, Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Urząd Miasta i Gminy w Nakle nad Notecią
- Misja: niska emisja – jak edukować mieszkańców w zakresie niskiej emisji - Małgorzata Masłowska-Bandosz, Dział Edukacji Ekologicznej, ABRYS
- Niska emisja a zdrowie
- Jakość powietrza w województwie kujawsko-pomorskim
- Plany i działania na rzecz czystego powietrza w woj. kujawsko-pomorskim
- Zieleń dla ochrony powietrza
- Rozwiązania transportowe a jakość powietrza w mieście
Informacje organizacyjne:
- Udział w konferencji jest bezpłatny
- Organizator nie zapewnia miejsc noclegowych
- Warunkiem zgłoszenia do udziału jest przesłanie formularza zgłoszenia do 4 grudnia 2018 r. O wpisaniu na listę uczestników zostaną Państwo poinformowani e-mailem. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapisy dostępne na stronie: www.odpowiedzialneogrzewanie.weebly.com
Zadanie finansowane jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Partnerem Merytorycznym jest ABRYS.