Tytuł „Honorowy Obywatel Nakła nad Notecią” nadała Rada Miejska w Nakle nad Notecią w dniu 30 maja 2000 roku.
Doktor medycyny Gustaw Bekker urodził się w 1936 roku. Pochodzi z Wiktoryna k. Włocławka. Jego ojciec był szewcem i sołtysem wsi, został zabity w 1945 roku. Gustav Bekker był więźniem obozu w Potulicach w latach 1945-1949. Następnie został deportowany na tereny NRD. Obecnie mieszka w miejscowości Elsterwerda, w Niemczech.
Główny inicjator, ze strony niemieckiej, pojednania niemiecko-polskiego, byłych więźniów obozu w Potulicach: polskich z okresu 1941-1945 i niemieckich z okresu 1945-1949 r.. Pojednanie odbyło się 5 września 1998 roku. Tego dnia odbyły się nabożeństwa: rzymsko-katolickie i ewangelickie. List okolicznościowy skierował Metropolita Gnieźnieński Arcybiskup Henryk Muszyński. W pojednaniu udział wzięli przedstawiciele władz, samorządów i parlamentarzyści Polski i Niemiec. Byli więźniowie podali sobie ręce na znak pojednania i na rzecz zgody.
Co rok we wrześniu organizowane są podobne spotkania w Potulicach. Pojednanie byłych więźniów zaowocowało nawiązaniem partnerskiej współpracy Gminy Nakło z miastem Elsterwerda. W efekcie regularnie dochodzi do wymiany młodzieży i szeroko rozumianej współpracy kulturalnej.
Za doprowadzenie do pojednania Gustav Bekker otrzymał Medal 50-lecia na wstędze Krzyża Oświęcimskiego. Został również nagrodzony medalem "Za zasługi dla powiatu nakielskiego" w 2006 roku. W maju 2012 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi.