Tytuł „Honorowy Obywatel Nakła nad Notecią” nadała Rada Miejska w Nakle nad Notecią w dniu 27 października 2005 roku.
Rafał Blechacz urodził się 30 czerwca 1985 roku w Nakle nad Notecią. Jest synem Państwa Renaty i Krzysztofa Blechaczów. Wraz z najbliższą rodziną mieszka w Nakle przy ul. Gimnazjalnej. Jest absolwentem szkoły Podstawowej nr 3 w Nakle, Państwowej Szkoły Muzycznej imienia Artura Rubinsteina w Bydgoszczy oraz I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Nakle. Liceum nakielskie ukończył z wyróżnieniem w 2004 r. Jest również absolwentem Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Studiował w klasie fortepianu Pani profesor Katarzyny Popowej-Zydroń. Był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nieprzeciętne zdolności muzyczne ujawniły się wyraźnie, gdy miał pięć lat i rozpoczął naukę gry na fortepianie w ognisku muzycznym przy Nakielskim Ośrodku Kultury. Kolejne lata życia i edukacji już tylko potwierdzały wyjątkowy talent muzyka. Koncertował w kraju i poza jego granicami, podnosząc swoją grą prestiż wielu ważnych uroczystości, także o znaczeniu państwowym.
Na szczególną uwagę zasługuje koncert na Placu Zwycięstwa w Warszawie w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Indywidualne interpretacje znanych kompozycji budziły zachwyt zwykłych ludzi odczuwających piękno muzyki poważnej oraz profesjonalistów. To oni swoimi pozytywnymi recenzjami otwierali przed młodym niekielaninem sale koncertowe w filharmoniach, telewizyjne i radiowe studia nagrań, zapraszali na koncerty, międzynarodowe i ogólnopolskie festiwale. Niezapomniane wrażenie wywarły recitale pianisty w Filharmonii Warszawskiej oraz w Dusznikach Zdroju. W 2005 r. została nagrana Jego pierwsza płyta z utworami wybitnych kompozytorów.
Kalendarium sukcesów pianistycznych Rafała Blechacza:
- I wyróżnienie w Konkursie Pianistycznym w Warszawie w 1995 r.
- I nagroda i Grand Prix – Rydwan Apollona w Konkursie Pianistycznym im. Bacha w Gorzowie Wlkp. – 1996 r.
- I nagroda i wyróżnienie za wykonanie utworów Chopina w Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym w Żaganiu 1997 r.
- II nagroda w konkursie kompozytorskim im. K. Pałubickiego w Bydgoszczy – 1998 r.
- II nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim dla Dzieci i Młodzieży – 1999 r.
- nagroda specjalna Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze – 1999 r.
- II nagroda w Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoraim” w 2002 r.
- tytuł laureata Estrady Młodych XXXVI Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku – 2002 r.
- II nagroda na V Międzynarodowym Konkursie pianistycznym w Hamamatsu w Japonii – 2003 r.
- I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku – 2004 r.
Za kongenialne zostało uznane wykonanie dzieł Fryderyka Chopina na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym imienia Fryderyka Chopina w Warszawie (22 października 2005). I nagroda, wieniec laurowy oraz wszystkie pozaregulaminowe wyróżnienia za najlepsze wykonanie mazurków, poloneza oraz koncertu z udziałem orkiestry są jednoznacznym wyrazem triumfu artysty.
Oprócz triumfu na XV Konkursie Chopinowskim, dostał wiele nagród i wyróżnień na konkursach pianistycznych w kraju i za granicą. W 2006 otrzymał Paszport „Polityki”. Koncertuje w kraju, m.in. w Filharmonii Narodowej i w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego oraz za granicą. Odbył tournée po Japonii z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita, występował w Wielkiej Sali Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Debiutancki album ukazał się w roku 2005. Płyta „Piano recital”, zawiera utwory Schumanna, Liszta, Debussy'ego, Szymanowskiego i Chopina. Kolejny album z 2007 roku zyskał w Polsce statut Platynowej Płyty. W 2006 podpisał 5-letni kontrakt z wytwórnią Deutsche Grammophon na 3 produkcje nagraniowe. Obecnie można kupić siedem płyt z muzyką w wykonaniu artysty pochodzącego z Nakła nad Notecią.