Niniejsze opracowanie ma za zadanie przedstawić dzieje administracji oraz samorządu w okolicy gminy Nakło nad Notecią od końca XIX wieku do dziś.
Samorząd miejski i wiejski funkcjonował już w czasach średniowiecza w postaci tak zwanego prawa niemieckiego. W czasach zaborów wprowadzono gminy jednowioskowe, cechę charakterystyczną podziałów administracji w krajach niemieckojęzycznych. Funkcjonowały one również w pierwszych latach II RP. Dopiero w 1934 roku nastąpiło ujednolicenie samorządu w całej II Rzeczpospolitej. Gminy ówczesne uzyskały samorząd podobny do współczesnego i stały się gminami zbiorowymi, tak jak obecnie.
Po II wojnie światowej stopniowo ograniczano samorząd, aż do jego zniesienia w 1950 roku. W czasach PRL-u przeprowadzono zupełnie nieudaną reformę podziału kraju na gromady (1954–1972). Dopiero od 1973 roku zaczęto naprawiać błędy i ustanowiono większe gminy w obecnym kształcie terytorialnym. Ówcześnie ustanowiony podział gminny funkcjonuje do dziś, co stanowi dowód, że się sprawdził.
Właśnie w 1973 roku powstała współczesna gmina Nakło. Gminy początkowo stanowiły część administracji państwowej. W latach osiemdziesiątych XX wieku rozpoczęto wprowadzanie samorządu wiejskiego (rady sołeckie).
Od 1990 roku gminy funkcjonują według nowych norm prawnych ustalonych w ustawie z 8 marca 1990 roku „o samorządzie gminnym”.
Czytaj więcej...