Fundusze Norweskie to potoczna nazwa bezzwrotnej pomocy finansowej dla Polski w postaci dwóch instrumentów pod nazwą: Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) oraz Norweski Mechanizm Finansowy (NMF). Środki na finansowanie pochodzą z trzech krajów EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu), będących zarazem członkami EOG, tj. Norwegii, Islandii i Liechtensteinu – czyli Państw Darczyńców.
Aplikować o środki mogły miasta, szczególnie małe i średnie znajdujące się w gorszej sytuacji w porównaniu z większymi ośrodkami, borykające się z szeregiem problemów natury środowiskowej, gospodarczej, społecznej czy instytucjonalnej. W miastach tych potrzebne są kompleksowe i skoordynowane działania prowadzące do poprawy jakości powietrza, dostosowania się do zmian klimatycznych, odpowiedzieć na potrzeby starzejącego się społeczeństwa, stworzyć dobre warunki do rozwoju przedsiębiorczości czy wzmocnić wydajność lokalnej administracji.
Głównym celem programu jest wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej poprzez podniesienie jakości życia dla wszystkich mieszkańców oraz użytkowników średnich i małych miast.
Całkowity budżet Programu wynosi - 117,6 mln euro. Wybrane do dofinansowania projekty (miasta) otrzymają granty w wysokości: od 3 do 10 mln euro.
Projekty składane przez miasta (II etap konkursu) powinny zawierać działania wieloaspektowe i komplementarne. Z uwzględnieniem działań z wielu powiązanych ze sobą dziedzin tak, aby uzyskać efekt synergii o zwiększonym wpływie na rozwój lokalny miasta. W stopniu minimalnym przedmiotowe projekty muszą odnosić się do wymiarów: środowiskowego, społecznego, gospodarczego oraz instytucjonalnego.